Marka Tescili

Marka Tescili

YURT İÇİ MARKA TESCİLİ
Marka; bir mal veya hizmetin kimliğidir. Bir malı rakiplerinden yani diğerlerinden ayırırken, malın faydalarını ve kalitesini sembolize edebilmekte ve kullanıcılar tarafından hatırlanarak, tercih edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Yani “marka”; bir mal, ürün ya da hizmeti farklı olarak tanımlayan isim, terim, sembol, renk veya resimler bütünüdür.
Marka tescili, özenle hazırlanan, yaratılan değerin kimliği haline gelen işaretin koruma sistemidir. Gerçek ya da tüzel kişilerin oluşturdukları işaretler özelinde haklarını koruyan yegane sistemdir. Kişi adları dahil kelimeler, renkler, harfler, sayılar, hareketler, sesler, üç boyutlu olanlar dahil şekiller, malların veya ambalajlarının biçimleri olmak üzere her tür işaretler 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca marka olarak tescil edilebilmektedir.

Uluslararası Marka Tescili

Markalar ülkesellik ilkesi gereğince tescilli oldukları ülke sınırları içerisinde korunurlar. Dolayısıyla ticaret içerisinde olduğunuz ve ya girmeyi düşündüğünüz pazarlarda markanızı tescil ettirmeniz gerekmektedir. Ülkemizin de taraf olduğu antlaşma ve protokoller gereği , toplu veya ülkesel başvuru yapılabilmektedir.
Uluslararası marka tescillerin de Devlet Hibe ve Teşvik programları harcama kalemlerinin %50- 70 arasında hibe destek programlarından yararlanılabilmektedir.